//

Uplynulý rok přinesl spoustu změn a výzev. Spustil jsem svůj první videokurz, naučil citlivě řezat několik stovek lidí, vysadil jsem přes 350 ovocných stromů do krajiny, sadů i zahrad a na mnoha místech téměř šlapal na pobíhající hraboše.

Kalamitu hraboše polního zaznamenali mnozí – i česká média. Především v místech, která se podobají spíše pouštím, byla situace nejhorší. Mnohé vysázené stromy nepřežily. Mně to nicméně dodalo ještě větší motivaci k tomu navracet do krajiny život a tvořit krajinu přátelskou k živočichům i lidem.

Kromě toho jsem od letošního léta začal s kurzem Výsadba dlouhověkých ovocných stromů. Čím dál větší význam vidím právě v návratu ovocných stromů do krajiny. A hrozně rád bych, aby se co nejvíc stromů sázelo dobře a kvalitně, takže se dělím o své zkušenosti seč mi síly stačí. Sám jsem pak pro několik soukromých osob založil různé extenzivních ovocné sady a pro několik obcí spolukoordinoval komunitní výsadby. V krajině tak díky tomu přibylo několik stovek ovocných stromů.

Od ledna zase plánuji spoustu kruzů citlivého řezu – na které se už nyní můžete přihlašovat, nebo přihlásit vaše blízké. Kromě toho bych rád začal psát pravidelně články na tento blog – držte mi palce (je to fuška). Se spolkem NaOvoce chceme vydat průvodce po pražských sadech, což bude (snad) vrcholem celého roku. Bude to zkrátka opět rok plný výzev.

Přeji vám hodně sil, vytrvalosti a prostor nalézat radost

Dominik