//

Únor je ideální čas naučit co nejvíce lidí, co nejvíce věcí o stromech – zvláště těch ovocných. Protože je vhodná doba na řez těchto stromů.

V minulých letech jsem absolvoval hodně přednášek a hodně kurzů. Mnoho pozoruhodných lidí vyprávělo o několikasetletých hrušních, jabloních či oskeruších. Pak jsem trochu cestoval a tyto mohykány naší kulturní krajiny viděl na vlastní oči. Zvládnu se na ně dívat dlouho.

Tolikati let se však tyto neuvěřitelné ovocné stromy mohou dožít díky několika drobnostem, které je na jejich pouti životem museli potkat (nebo se jim vyhnout). Vysokého věku se mohou dožít jen stromy, kterým se věnuje dobrá péče v prvních pěti letech jejich života. Když se totiž dobře založí koruna u povýsadbového řezu a následně se každý rok podpoří strom v růstu vhodným řezem (pouze do 5. roku!), dáme stromu možnost dožít se vysokého věku.

Mezi další předpoklady patří například volba vhodné odrůdy (a podnože) do vhodné lokality a v dospělosti ho pak nesmí potkat motorová pila (nebo vytvoření rány větší než cca 5 cm).

A o těchto všech věcech povídám na různých akcí. 19. února to bude v Hruškách u Brna v obecním sále a 24. února v Chocni na větrném kole. Máte-li cestu kolem, budu se na vás těšit!

Stromu jde totiž ublížit velmi snadno a vždy mi přijde neuvěřitelná škoda, pokud člověk dělá věci s dobrým úmyslem, ale špatně – v případě řezu fatálně. Takže pokud byste rádi věděli, proč je dobré řezat stromy a jak to udělat tak, aby zde strom byl i pro vaše pravnoučata a každý (ob)rok rodil stovky kilo ovoce, přijďte, rád si o tom s vámi popovídám.