Když odpovídám, že jsem potulný sadař, setkávám se s udivenými pohledy. Co znamená být potulným sadařem a jak se jím stát?
První potulný sadař, kterého jsem měl tu čest poznat skrze jeho slova, byl Potulný sadař O.D.S., který pravidelně přispíval svými sloupky do časopisu Sedmá generace. Pokud jste ještě nečetli jeho texty plné ovoce, krajiny a současné společnosti, neváhejte! Začít můžete třeba ódou na lokální ovoce.
Čím víc jsem se přibližoval svou činností k potulnému sadaření, tím častěji jsem narážel na další charismatické osobnosti, pro které je téma ovoce a krajiny středobodem jejich práce. Na potulné sadaře tak můžete narazit poměrně často v Sudetech, nejčastěji pak v Bílých Karpatech, kde se na Slovenské straně vytvořila koncentrace takovýchto sadařů pohybujících se kolem sdružení Pangaea. Ľudovít Vašš, hlavní tahoun této organizace, spolu s ostatními pečuje o několikahektarový sad, společně mapují staré a krajové odrůdy po celém Slovensku, snaží se vzdělávat veřejnost a vytvářet udržitelné projekty, které spojují krajinu, ovoce a lidi.
Potulní sadaři mají rádi stromy, zvláště ty ovocné. Snaží se objevovat zapomenuté poklady starých a krajových odrůd, množí je a vysazují zpět do krajiny, obnovovují tak krajinou mozaiku minulých staletí a citlivě ošetřují staré ovocné stromy. Jejich aktivity jsou samozřejmě velmi rozmanité. Například Ondřej Dovala, který mimo jiné pomáhá sázet a ošetřovat pražské ovocné sady, také kosí louky. Spolek Na ovoce zase vytvořil mapu volně přístupného ovoce v krajině a kumuluje kolem sebe ty, kteří raději vylezou na strom, než aby si vzali Golden Delicious z regálu v supermarketu. ČSOP Veronica a její centrum v Hostětíně již řadu let rozvíjí program Ovocnářství. Vítězslav Haupt mapoval staré a krajové odrůdy v Pardubickém kraji. Radim Lokoč uvedl v život úctyhodný projekt ovocné stezky.
A jistě existují i další lidé a organizace, ze kterých se rekrutují nový potulní sadaři a sadařky. (Za případné kontakty a odkazy budu moc rád.) Všechny však spojuje ovoce, krajina, lidé a nadšení. Přidáte se?